SZKOLENIE ENDURO
BOŚNIA

Środkowa Bośnia przyspiesza bicie serca. To idealny region dla fanów enduro łączący różne krajobrazy i nawierzchnie. Będziesz podróżował przez dzikie lasy, łąki, pokonywał piaszczyste i kamieniste szlaki nie raz przecinając strome zbocza i rzeki. Jeżdżąc po tak zróżnicowanym terenie będziesz stawiać czoła ekscytującym wyzwaniom.

Możesz przywieźć własny motocykl lub wynająć  jeden z naszych profesjonalnych motocykli enduro. Na miejscu dostępna jest również  kompletna odzież i buty.

Poczuj wolność, odkryj fantastyczne krajobrazy i zanurz się w tradycyjnej historii i fascynującej kulturze środkowej Bośni. Nasz wyjazd łączy zaawansowane szkolenie enduro z turystyką jakiej nie doświadczysz w biurach podroży. Trasy wytyczyliśmy tak, aby dostarczyć ci maksymalnych wrażeń z jednoczesną dbałością o bezpieczeństwo.

Dla kogo jest to szkolenie?

Jeździsz na co dzień ciężkim motocyklem enduro klasy 1000-1200 ccm? A może masz już doświadczenie w jeździe na motocyklach klasy 250 ccm?

Nie oczekujemy od ciebie wysokich umiejętności, te przekażemy ci w Bośni. Ważne, abyś miał opanowane podstawy i był obyty z luźną nawierzchnią. Nie bez znaczenia jest też dobra kondycja fizyczna. Czekają na ciebie trzy dni intensywnej jazdy i wiele odcinków specjalnych.

Szkolenie kierujemy do osób, które doświadczyły już jazdy enduro i chcą podnieść swoje umiejętności pokonywania przeszkód terenowych. Nasze lekkie motocykle pozwalają skupić się w 100% na technice, którą następnie łatwiej przenieść na własne ciężkie enduro lub rozwijać jazdę na motocyklach lekkich.

Jeśli masz wątpliwości czy ten wyjazd jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Terminy szkoleń

Ze względu na niepewną sytuację w regionie i wasze bezpieczeństwo, przekładamy wyjazd do Bośni na rok 2023.

Kto prowadzi szkolenie

Twoim instruktorem będzie Mariusz Tiahnybok. Twórca i założyciel MotoPomocni.pl, a także MotoPomocnej Szkoły Jazdy. Motocyklista z 30 letnim doświadczeniem, Instruktor Techniki Jazdy,  który szkoleniem motocyklistów zajmuje się blisko 10 lat.

Zawodnik Motogymkhany, który poziomem jazdy nie raz zachwycał uczestników i widzów zawodów. Od 8 lat rozwija umiejętności jazdy ciężkimi motocyklami enduro, a także trenuje i uczy jazdy na lekkich motocyklach łącząc turystykę motocyklową z elementami super enduro.

To również doświadczony przewodnik i nawigator. Organizator Motocyklowego Rajdu Latarników czy szkoleń w Andaluzji Enduro Espana

Mariusz jest również ratownikiem co zapewnia grupie bezpieczeństwo i fachową pomoc w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Naszym przewodnikiem po Bośni będzie Franjo. To zapalony jeźdźca, który już jako nastolatek odkrywał okoliczne góry na swoim motocyklu enduro 125ccm. Doskonale zna region i wszystkie jego trasy.

Jak przeprowadzone jest szkolenie?

Nasze trasy prowadzą do wysokości 2100 metrów nad poziomem morza. Będziesz przejeżdżał rozległe łąki otulony dziewiczą przyrodą. Niewiele krajobrazów oddaje poczucie tak czystej wolności, jak góry w środkowej Bośni. Już pierwszy dzień twojej bałkańskiej przygody rozpoczniesz od szkolenia w naturalnym środowisku. Znajdziesz tu wszystkie techniczne elementy, które spotkają cię podczas dwudniowej wyprawy.

Trasy mają zapierające dech w piersiach widoki. Rozległe łąki, wysokie góry i gęste lasy. Nie zabraknie wymagających zjazdów i podjazdów i wąskich ścieżek na skraju przepaści. Podczas przejazdu instruktor cały czas bacznie obserwuje grupę, eliminuje błędy pokazując poprawny sposób pokonywania przeszkód.

Ale wyjazd to nie tylko bezdroża. Podczas naszej wędrówki odwiedzimy senne, górskie wioski, poznasz lokalną kulturę i doświadczysz niezwykłej gościnności mieszkańców. Nie zabraknie wspaniałej bałkańskiej kuchni.

Ze względu na komfort podróżowania i bezpieczeństwo grupa liczy tylko 5 osób + instruktor i przewodnik.

Jaki jest zakres szkolenia?

Szkolenie łączy elementy kursu stopnia I i II z elementami super enduro. Podczas podróży uczestnicy pod okiem instruktora pokonują poszczególne przeszkody z jednoczesną natychmiastową informacją zwrotną i ewentualnymi wskazówkami co należy poprawić. Podczas zajęć omawiane i trenowane będą techniki

 • Ustawienie motocykla - ergonomia
 • Budowanie pozycji na motocyklu
 • Dynamiczna zmiana pozycji
 • Balans ciała
 • Techniki wzrokowe - czytanie drogi
 • Techniki zmiany kierunku jazdy przy rożnych prędkościach
 • Jazda po różnej nawierzchni (kamienie, piach, woda, błoto)
 • Hamowanie na prostej i wzniesieniach
 • Ruszanie na wzniesieniu
 • Wymagające podjazdy i zjazdy
 • Jazda trawersem
 • Praca zawieszeniem i pokonywanie przeszkód
 • Skoki, przejazd przez kłody i naturalne przeszkody
 • Nauka cyrkli, pivotów

GDZIE JEŹDZIMY NA SZKOLENIU

Bośnia i Hercegowina lub Bośnia – państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowej Europie, na Półwyspie Bałkańskim.

Trasy wytyczone są w okolicach miejscowości Bogojna gdzie mieści się nasza baza. Jadąc w otoczeniu gór dotrzemy między innymi do Prokoško Lake - jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni oraz Jeziora Rama uznawane za jedno z najpiękniejszych jezior w Europie.  Odwiedzimy również  historyczną wioskę Prusac.

We wszystkie te miejsca dotrzemy przecinając wysokie pasma górskie nie rzadko przedzierając się górami, wąwozami i korytami rzek.

enduro_bosnia_mapka

POGODA W REGIONIE

W okresie zaplanowanych szkoleń masz gwarancję doskonałej pogody. Niebo jest bezchmurne, praktycznie zerowe prawdopodobieństwo opadów, a temperatura wynosi od 20 do 25 stopni.

PLAN SZKOLENIA ENDURO

Dzień 1 - Dzień dobry!

Środa to dzień Twojego przyjazdu do Bogojny Możesz przyjechać własnym autem lub skorzystać z naszego transportu z Polski. To czas na zakwaterowanie, luźne rozmowy i odpoczynek po podróży.

Dzień 2 - Bośniacka dżungla

W czwartek punkt 8.00 przywitamy Cię pysznym śniadaniem z akcentami bałkańskiej kuchni. To będzie intensywny dzień. Zaraz po posiłku spotykamy się na odprawie i omówieniu planu pobytu oraz zasad bezpieczeństwa, chwilę po tym odbierasz motocykl. o 10.00 wyruszymy na intensywne szkolenie nieopodal bazy. Będziemy ćwiczyć elementy i techniki, które wykorzystasz podczas dwudniowej wędrówki bezdrożami. Nie zabraknie leśnych zjazdów, wymagających podjazdów, wąwozów i przeszkód terenowych. Obiad zjemy w lokalnej restauracji. O godzinie 17.00 wracamy do bazy. Po tak wyczerpującym dniu wybierzemy się do lokalnego baru gdzie zjemy wyśmienitą kolację.

Dzień 3 - Panorama, panorama!

Szerokie łąki, góry i zapierająca dech w piersiach panorama. Jak to brzmi? Tego dnia oferujemy Ci dokładnie to i wiele więcej. Czeka na Ciebie również wiele stromych podjazdów, korytarzy wodnych i błotnistych wąwozów. Nie martw się, można objechać trudniejsze odcinki w zależności od kondycji grupy. Już chwilę po wyjechaniu przekonasz się jak potrzebne było szkolenie wstępne. W miejscowej restauracji zjemy obiad, a następnie przecinając kolejne pasma górskie kierujemy się w stronę bazy. Podczas kolacji w lokalnej restauracji wspominamy przygody dnia.

Dzień 4 - Ponad chmurami

Trzeciego dnia ruszamy w głąb kraju. Jedziemy szutrowymi drogami wśród romantycznych górskich krajobrazów i dzikiej przyrody. Nasz cel? Senna wieś pasterska „Prokosko Jezero” - jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni. Otoczona idyllicznymi wzgórzami, wspaniałymi górami i krystalicznie czystym jeziorem w centrum wioski.

Tego dnia wjeżdżamy na 2100 m n.p.m. Często chmury są tak głębokie, że masz wrażenie unoszenia się z maszyną w obłokach! Mijamy ustronne górskie wioski, gdzie sympatyczni i ciekawscy mieszkańcy najprawdopodobniej zaproszą nas na orzeźwiającą górską herbatę.

Dzień 5 - Odpocznij

W końcu nie nastawiamy budzików 🙂 Niedziela to czas relaksu i odpoczynku po intensywnym szkoleniu enduro. Na śniadaniu spotykamy się o 9.30.  Z torbą pełną niezapomnianych wspomnień i wrażeń wracasz do Polski. Do zobaczenia na kolejnych naszych szkoleniach.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TRASY

NASZA BAZA Poczuj klimat

Nocujemy w przytulnym prywatnym pensjonacie położonym blisko miasta. Posiada kilka pokoi dwuosobowych oraz duży apartament. Obok domu znajduje się kawiarnia.

DOSTĘPNE MOTOCYKLE

Dysponujemy flotą  motocykli enduro o pojemnościach 250 - 350 ccm, które doskonale spisują się zarówno w lekkim jak i trudniejszym terenie. Wszystkie wyposażone są w opony typu kostka z homologacją na asfalt. Motocykle mają nie więcej jak 2-3 lata i są w doskonałym stanie technicznym. Podczas naszej wyprawy będziesz miał możliwość jazdy na każdym z prezentowanych modeli. Uczestnicy korzystają z motocykli zamiennie, poznając różnice w ich konstrukcji i właściwościach jezdnych.

husqvarna_fe_350_2022

HUSQVARNA FE 350

Husqvarna FE 250

HUSQVARNA FE 350

Husqvarna FE 250

HUSQVARNA FE 350

husqvarna.te300

HUSQVARNA TE 300

husqvarna_fe_250

HUSQVARNA FE 250

ktm_350_chile

KTM EXC 350 SIX DAYS

KTM FREERIDE 250 F

KTM FREERIDE 250 F
Specjalna wersja dla osób o niższym wzroście

Co się stanie jak uszkodzę motocykl w trakcie szkolenia?

Konstrukcja motocykli przewiduje upadki i są one odporne na uszkodzenia. Dodatkowo w wybranych modelach zamontowane zostały handbary, które chronią klamki przed złamaniem. Zabezpieczeniem większych szkód (połamane plastiki, skrzywienie kierownicy) jest wpłata kaucji w wysokości 1000 zł. Jeśli będziesz przestrzegał zasad bezpieczeństwa, to lekkie wywrotki im nie straszne.

CENA OBEJMUJE

 • Zaawansowane szkolenie enduro
 • Profesjonalny motocykl (w zależności od wybranej opcji)
 • Zakwaterowanie  pokojach wieloosobowych (3 noclegi). Pokój jednoosobowy +10€/noc
 • Wyżywienie (4 x śniadanie)
 • Stałą opiekę instruktora, który jednocześnie jest ratownikiem
 • Profesjonalnego przewodnika
 • Pamiątkowy T-shirt
 • Zdjęcia i filmy z wyjazdu

Ważne: Cena nie obejmuje:

 1. Transportu.
 2. Wynajmu odzieży enduro. Możesz przywieźć własną lub skorzystać z pełnego stroju dostępnego w naszej bazie w Bogojnie.
 3. Paliwa do motocykli ok 1,20 €/ l
 4. Zakupu napojów, dodatkowego wyżywienia poza bazą i poza wymienionymi w programie.
  Przygotuj "kieszonkowe".
  Lunch - restauracje górskie
  Kolacje - wizyta w lokalnej restauracji, kuchnia lokalna

Cena za pełen pakiet wrażeń

750 €

Na wynajętym motocyklu

490 €

Na własnym motocyklu

Wypożycz strój enduro/cena za cały wyjazd:
Kask: 15 €
Zbroja, ochraniacze kolan, spodnie, koszulka i rękawiczki: 35 €
Buty: 19 €
Camelbak - zasobnik na wodę 2-3 L: 12 €

Transport osobowy w obie strony busem, wyjazd z Wrocławia: 65 €

Transport motocykla enduro w obie strony, wyjazd z Wrocławia: 190 €

EnglishGermanSpain