SZKOLENIE ENDURO
BOŚNIA

Środkowa Bośnia przyspiesza bicie serca. To idealny region dla fanów enduro łączący różne krajobrazy i nawierzchnie. Będziesz podróżował przez dzikie lasy, łąki, pokonywał piaszczyste i kamieniste szlaki nie raz przecinając strome zbocza i rzeki. Jeżdżąc po tak zróżnicowanym terenie będziesz stawiać czoła ekscytującym wyzwaniom.

Możesz przywieźć własny motocykl lub wynająć  jeden z naszych profesjonalnych motocykli enduro. Na miejscu dostępna jest również  kompletna odzież i buty.

Poczuj wolność, odkryj fantastyczne krajobrazy i zanurz się w tradycyjnej historii i fascynującej kulturze środkowej Bośni. Nasz wyjazd łączy zaawansowane szkolenie enduro z turystyką jakiej nie doświadczysz w biurach podroży. Trasy wytyczyliśmy tak, aby dostarczyć ci maksymalnych wrażeń z jednoczesną dbałością o bezpieczeństwo.

Dla kogo jest to szkolenie?

Jeździsz na co dzień ciężkim motocyklem adventure klasy 700-1200 ccm? A może masz już doświadczenie w jeździe na motocyklach enduro i pojemnościach 250/350 ccm?

Nie oczekujemy od ciebie wysokich umiejętności, te przekażemy ci w Bośni. Ważne, abyś miał opanowane podstawy i był obyty z luźną nawierzchnią. Nie bez znaczenia jest też dobra kondycja fizyczna. Czekają na ciebie cztery dni intensywnej jazdy i wiele odcinków specjalnych.

Szkolenie kierujemy do osób, które doświadczyły już jazdy off-road i chcą podnieść swoje umiejętności pokonywania przeszkód terenowych. Nasze lekkie motocykle pozwalają skupić się w 100% na technice, którą następnie łatwiej przenieść na własne ciężkie adventure lub rozwijać jazdę na motocyklach lekkich.

Jeśli masz wątpliwości czy ten wyjazd jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Terminy szkoleń

4-9 czerwca 2024 wolnych miejsc: BRAK MIEJSC 🙁

8-13 października 2024 wolnych miejsc: 3 z 6

 

Kto prowadzi szkolenie

Twoim instruktorem będzie Mariusz Tiahnybok. Twórca i założyciel MotoPomocni.pl, a także MotoPomocnej Szkoły Jazdy. Motocyklista z ponad 30 letnim doświadczeniem, Instruktor Techniki Jazdy,  który szkoleniem motocyklistów zajmuje się ponad 10 lat.

Od wielu lat rozwija umiejętności jazdy ciężkimi motocyklami  klasy Adventure, a także trenuje i uczy jazdy na lekkich motocyklach łącząc turystykę motocyklową z elementami super enduro.

To również doświadczony przewodnik i nawigator. Organizator Motocyklowego Rajdu Latarników czy szkoleń w Andaluzji Enduro Espana

Mariusz jest również ratownikiem co zapewnia grupie bezpieczeństwo i fachową pomoc w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak przeprowadzone jest szkolenie?

Nasze trasy prowadzą do wysokości 2100 metrów nad poziomem morza. Będziesz przejeżdżał rozległe łąki otulony dziewiczą przyrodą. Niewiele krajobrazów oddaje poczucie tak czystej wolności, jak góry w środkowej Bośni. Już pierwszy dzień twojej bałkańskiej przygody rozpoczniesz od szkolenia w naturalnym środowisku.

Trasy mają zapierające dech w piersiach widoki. Rozległe łąki, wysokie góry i gęste lasy. Nie zabraknie wymagających zjazdów i podjazdów i wąskich ścieżek na skraju przepaści. Podczas przejazdu instruktor cały czas bacznie obserwuje grupę, eliminuje błędy pokazując poprawny sposób pokonywania przeszkód.

Ale wyjazd to nie tylko bezdroża. Podczas naszej wędrówki odwiedzimy senne, górskie wioski, poznasz lokalną kulturę i doświadczysz niezwykłej gościnności mieszkańców. Nie zabraknie wspaniałej bałkańskiej kuchni.

Ze względu na komfort podróżowania i bezpieczeństwo grupa liczy tylko 6 osób + instruktor.

Jaki jest zakres szkolenia?

Szkolenie łączy elementy kursu stopnia I i II z elementami super enduro. Podczas podróży uczestnicy pod okiem instruktora pokonują poszczególne przeszkody z jednoczesną natychmiastową informacją zwrotną i ewentualnymi wskazówkami co należy poprawić. Podczas zajęć omawiane i trenowane będą techniki

 • Ustawienie motocykla - ergonomia
 • Budowanie pozycji na motocyklu
 • Dynamiczna zmiana pozycji
 • Balans ciała
 • Techniki wzrokowe - czytanie drogi
 • Techniki zmiany kierunku jazdy przy rożnych prędkościach
 • Jazda po różnej nawierzchni (kamienie, piach, woda, błoto)
 • Hamowanie na prostej i wzniesieniach
 • Ruszanie na wzniesieniu
 • Wymagające podjazdy i zjazdy
 • Jazda trawersem
 • Praca zawieszeniem i pokonywanie przeszkód
 • Skoki, przejazd przez kłody i naturalne przeszkody
 • Nauka cyrkli, pivotów

GDZIE JEŹDZIMY NA SZKOLENIU

Bośnia i Hercegowina lub Bośnia – państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowej Europie, na Półwyspie Bałkańskim.

Trasy wytyczone są w okolicach miejscowości Bugojno, Jadąc w otoczeniu gór dotrzemy między innymi do Prokoško Lake - jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni oraz Jeziora Rama uznawane za jedno z najpiękniejszych jezior w Europie.  Odwiedzimy również  historyczną wioskę Prusac.

We wszystkie te miejsca dotrzemy przecinając wysokie pasma górskie nie rzadko przedzierając się górami, wąwozami i korytami rzek.

enduro_bosnia_mapka

POGODA W REGIONIE

W terminie zaplanowanego wyjazdu panują doskonałe warunki pogodowe. Temperatura wynosi ok 20-27 stopni i da się odczuć lekkie powiewy wiatru. Pamiętaj jednak, że to góry i pogoda może być zmienna. Nie wykluczone są burze i opady deszczu. Zapisani uczestnicy dostaną wskazówki co do ubioru.

bosnia_enduro_motopomocni_1

PLAN SZKOLENIA ENDURO

Dzień 1 - Dzień dobry

Wtorek to dzień Twojego przyjazdu do Bugojno. Możesz przyjechać własnym autem lub skorzystać z naszego transportu z Polski. To czas na zakwaterowanie, luźne rozmowy i odpoczynek po podróży.

Dzień 2 - Bośniacka dżungla

W środę punkt 8.00 przywitamy cię pysznym śniadaniem z akcentami bałkańskiej kuchni. To będzie intensywny dzień. Zaraz po posiłku spotykamy się na odprawie i omówieniu planu pobytu oraz zasad bezpieczeństwa, chwilę po tym odbierasz motocykl. o 10.00 wyruszymy na intensywne szkolenie nieopodal bazy. Będziemy ćwiczyć elementy i techniki, które wykorzystasz podczas dwudniowej wędrówki bezdrożami. Nie zabraknie leśnych zjazdów, wymagających podjazdów, wąwozów i przeszkód terenowych. Obiad zjemy w lokalnej restauracji. O godzinie 17.00 wracamy do bazy. Po tak wyczerpującym dniu wybierzemy się do lokalnego baru gdzie zjemy wyśmienitą kolację.

Dzień 3 - Panorama

Szerokie łąki, góry i zapierająca dech w piersiach panorama. Jak to brzmi? Tego dnia oferujemy ci dokładnie to i wiele więcej. Czeka na ciebie również wiele stromych podjazdów, korytarzy wodnych i błotnistych wąwozów. Nie martw się, można objechać trudniejsze odcinki w zależności od kondycji grupy. Już chwilę po wyjechaniu przekonasz się jak potrzebne było szkolenie wstępne. W miejscowej restauracji zjemy obiad, a następnie przecinając kolejne pasma górskie kierujemy się w stronę bazy. Podczas kolacji w lokalnej restauracji wspominamy przygody dnia.

Dzień 4 - Ponad chmurami

Trzeciego dnia ruszamy w głąb kraju. Jedziemy szutrowymi drogami wśród romantycznych górskich krajobrazów i dzikiej przyrody. Nasz cel? Senna wieś pasterska „Prokosko Jezero” - jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni. Otoczona idyllicznymi wzgórzami, wspaniałymi górami i krystalicznie czystym jeziorem w centrum wioski.

Tego dnia wjeżdżamy na 2100 m n.p.m. Często chmury są tak głębokie, że masz wrażenie unoszenia się z maszyną w obłokach! Mijamy ustronne górskie wioski, gdzie sympatyczni i ciekawscy mieszkańcy najprawdopodobniej zaproszą nas na orzeźwiającą górską herbatę.

Dzień 5 - Ty decydujesz

Leśne wąwozy i strumienie czy może odkryte górskie szczyty? To grupa zdecyduje jakie tereny będziemy eksplorować ostatniego dnia szkolenia. Na trasę wyjedziemy jak zwykle po śniadaniu, a do bazy wrócimy późnym popołudniem. To będzie idealne podsumowanie szkolenia. Do bazy wrócimy późnym popołudniem gdzie przy uroczystej kolacji podsumujemy wyjazd i podzielimy się wrażeniami.

 

Dzień 6 - Odpocznij

Na śniadaniu spotykamy się o 8.00. Z torbą pełną niezapomnianych wspomnień i wrażeń wracasz do Polski. Jeśli wybrałeś podróż naszym busem w drogę powrotną wyjedziemy o 10.00. Do zobaczenia na kolejnych naszych szkoleniach.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TRASY

NASZA BAZA Poczuj klimat

Nocujemy w przytulnym pensjonacie położonym kilkanaście kilometrów od miejscowości Bugojno. Na miejscu jest restauracja, która serwuje pyszne dania kuchni lokalnej i europejskiej.

DOSTĘPNE MOTOCYKLE

Dysponujemy flotą  motocykli enduro o pojemnościach 250 - 350 ccm, które doskonale spisują się zarówno w lekkim jak i trudniejszym terenie. Wszystkie wyposażone są w opony typu kostka z homologacją na asfalt. Motocykle mają nie więcej jak 2-3 lata i są w doskonałym stanie technicznym. Podczas naszej wyprawy będziesz miał możliwość jazdy na każdym z prezentowanych modeli. Uczestnicy korzystają z motocykli zamiennie, poznając różnice w ich konstrukcji i właściwościach jezdnych.

husqvarna_fe_350_2022

HUSQVARNA FE 350

husqvarna350rockstar

HUSQVARNA FE 350 Rock Star

Husqvarna FE 250

HUSQVARNA FE 350

fe2502023

HUSQVARNA FE 250

husqvarna_fe_250

HUSQVARNA FE 250

KTM FREERIDE 250 F

KTM FREERIDE 250 F
Specjalna wersja dla osób o niższym wzroście

Co się stanie jak uszkodzę motocykl w trakcie szkolenia?

Konstrukcja motocykli przewiduje upadki i są one odporne na uszkodzenia. Dodatkowo we wszystkich modelach zamontowane są handbary, które chronią klamki przed złamaniem. Zabezpieczeniem większych szkód (połamane plastiki, skrzywienie kierownicy) jest wpłata kaucji w wysokości 1500 zł. Jeśli będziesz przestrzegał zasad bezpieczeństwa, to lekkie wywrotki im nie straszne.

CENA OBEJMUJE

 • Zaawansowane szkolenie enduro
 • Profesjonalny motocykl (w zależności od wybranej opcji)
 • Zakwaterowanie w pokojach jedno i dwuosobowych (5 noclegów).
 • Wyżywienie (5 x śniadanie)
 • Stałą opiekę instruktora, który jednocześnie jest ratownikiem
 • Pamiątkowy T-shirt
 • Zdjęcia i filmy z wyjazdu

Ważne: Cena nie obejmuje:

 1. Transportu.
 2. Wynajmu odzieży enduro. Możesz przywieźć własną lub skorzystać z pełnego stroju dostępnego w naszej bazie w Bugojnie.
 3. Zakupu napojów, dodatkowego wyżywienia poza bazą i poza wymienionymi w programie.
  Przygotuj "kieszonkowe".
  Obiadów i kolacji - koszt ok 30-40 zł. Jemy w restauracjach

Cena za pełen pakiet wrażeń

2850 zł

Wypożyczenie motocykla

1480 zł

Zawiera koszt paliwa

Transport motocykla enduro w obie strony, wyjazd z Wrocławia: 950 zł

Transport osobowy w obie strony busem, wyjazd z Wrocławia: 300 zł

Wypożycz strój enduro/cena za cały wyjazd:
Kask: 80 zł
Zbroja, ochraniacze kolan, spodnie, koszulka i rękawiczki: 180 zł
Buty: 90 zł

ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ

EnglishGermanSpain