Spore zmiany w przepisach czekają nas w 2017 roku. Znikną kursy redukujące liczbę punktów, a nowi kierowcy prawo jazdy otrzymają na próbę. Pojawi się także inna nowość – w czasie interwencji policjant będzie mógł nałożyć maksymalnie 10 punktów karnych.
Kierowca, który uzyskał liczbę punktów karnych niebezpiecznie bliską limitowi (24 punkty), mógł zredukować ich liczbę uczestnicząc w specjalnym kursie organizowanym przez jeden z ośrodków ruchu drogowego. Za kwotę około 500 zł z konta znikał sześć punktów.
Ta furtka pomagała bardziej krewkim, ale również sporo jeżdżącym kierowcom na utrzymanie się w granicach dopuszczonego prawem limitu. Niestety – dotychczasowe regulacje prawne obowiązują tylko do końca 2016 roku, co w praktyce oznacza, że skorzystać z nich się już nie uda.
Punkty karne 2017
Kursy w dotychczasowej formie znikną z ofert ośrodków ruchu drogowego, jednak ustawodawca nie rezygnuje z nich całkowicie. Kiedy na koncie kierowcy pojawią się więcej niż 24 punkty karne, zostanie on przez starostę skierowany na kurs reedukacyjny poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego. Będzie on odpłatny i trzeba go będzie odbyć w ciągu miesiąca od otrzymania pisma od starosty.
To jednak nie koniec – maksymalnie sześć tygodni od otrzymania tego pisma, kierowca będzie musiał przedstawić w starostwie zaświadczenie o ukończeniu kursu. Jeśli to zrobi, jego konto punktowe zostanie wyzerowane. Jest jednak haczyk – kurs taki będzie można odbyć tylko raz na pięć lat. Jeśli w ciągu kolejnych pięciu lat kierowca przekroczy limit punktów ponownie, prawo jazdy zostanie odebrane i trzeba będzie starać się o nie od nowa.
Kierowcy z mniejszym stażem będą mieli jeszcze trudniej – jeśli w ciągu dwóch pierwszych lat po otrzymaniu prawa jazdy popełnią dwa wykroczenia, starosta przymusowo skieruje ich na kurs reedukacyjny. Jeśli wykroczenia będą trzy – odbierze im uprawnienia i będą musieli podchodzić do egzaminów raz jeszcze.
Nowością będzie limit przyznanych punktów karnych. Dziś, podczas interwencji, policjant może zsumować wszystkie popełnione przez kierowcę wykroczenia i, w skrajnych przypadkach, przyznać kierowcy nawet 50 punktów karnych. Od nowego roku łączna liczba punktów, które można otrzymać podczas jednej interwencji, wyniesie 10.
Prawo jazdy 2017
Zmieniają się również przepisy dotyczące uzyskiwania prawa jazdy. Młodzi kierowcy, którzy uzyskują uprawnienia po raz pierwszy, będą musieli odbyć dwuletni okres próbny. W tym czasie będą zobowiązani ukończyć płatne szkolenie z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Koszt – bagatela 300 złotych za obie części. Adepci kierownicy będą musieli stosować się do bardziej rygorystycznych limitów prędkości: poza obszarem zabudowanym 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej 100 km/h. Wróci także charakterystyczny zielony liść, którym obowiązkowo oznaczane będą pojazdy młodych kierowców.
Okres próbny dotyczył będzie również kierowców, którzy utracili prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych oraz młodych kierowców, którym cofnięto uprawnienia za spowodowanie trzech wykroczeń.
[EDIT] Termin wprowadzenia nowych przepisów przesunięto co najmniej do 4 czerwca 2018 roku. Zaczną one obowiązywać wraz z wprowadzeniem systemu CEPiK 2.0.