Jak ściągnąć kask
Do zdjęcia kasku uczestnikowi wypadku potrzebne są dwie osoby. Nie próbuj robić tego samodzielnie, bo możesz bardziej zaszkodzić niż pomóc. Podczas ściągania kasku zwróć uwagę na czerwone lub pomarańczowe taśmy umieszczone od spodu – ich pociągnięcie pomoże usunąć część wyściółki. Niektóre kaski wyposażone są w system pompowania – poszukaj pompki zlokalizowanej zwykle na części szczękowej od środka. Jeden z jej przycisków spowoduje wypuszczenie powietrza.
1. Podejdź do poszkodowanego i chwyć za jego kask. Uniemożliwi mu to wykonywanie niepotrzebnych ruchów głową. Spróbuj nawiązać kontakt.
2. Poproś kogoś o pomoc przy stabilizowaniu głowy.
3. Poproś pomocnika, by uklęknął za głową poszkodowanego i oburącz chwycił jego kask. Sprawdź czy poszkodowany oddycha.
4. Zdemontuj osłonę podbródka.
5. Otwórz wizjer i odepnij pasek zapinający kask.
6. Jeśli to możliwe usuń wypełnienie policzków pociągając za specjalne paski w jaskrawym kolorze.
7. Wsuń jedną rękę pod głowę poszkodowanego najdalej jak to tylko jest możliwe. Drugą ręką chwyć za żuchwę. To zapewni stabilizację głowy poszkodowanego w czasie ściągania kasku.
8. Najważniejsza część zadania – pomocnik najmocniej jak to tylko możliwe rozciąga kask na zewnątrz (może pomóc sobie chwytając za rozpięte zapięcie kasku) i bardzo delikatnie ściąga kask z głowy poszkodowanego ruchami góra-dół (nigdy na boki!).
9. W chwili kiedy kask jest już prawie ściągnięty, bardzo uważnie stabilizuj głowę poszkodowanego, gdyż będzie ona miała tendencję do opadnięcia.
10. W tym momencie pomocnik podkłada pod głowę motocyklisty jakiś przedmiot (kurtka, rękawiczki motocyklowe) tak, aby pozostawała ona w jednej płaszczyźnie.