AED, czyli zaautomatyzowany defibrylator zewnętrzny, to urządzenie, które przy pomocy impulsu elektrycznego może przywrócić prawidłowy rytm serca. Jak używać AED? Bardzo prosto – nie potrzeba do tego żadnego kursu. Wystarczy się nie bać.
Zautomatyzowane defibrylatory AED można zauważyć w coraz większej liczbie miejsc. Stały się już niemal nieodłącznym elementem lotnisk, dworców kolejowych czy galerii handlowych. Bez większego problemu można je także znaleźć w wielu urzędach czy hotelach.
Ale jak właściwie działają zautomatyzowane defibrylatory AED? Czy umielibyście skorzystać z takiego urządzenia kiedy zaszłaby potrzeba ratowania życia? Objaśniamy jak działa AED i jak dzięki niemu zwiększyć szanse osoby poszkodowanej na przeżycie.
Kiedy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia
Kluczową sprawą podczas nagłego zatrzymania krążenia jest wczesne rozpoznanie stanu zagrożenia życia i szybkie wezwanie służb ratunkowych czyli uruchomienie łańcucha przeżycia. Składa się on z pięciu ogniw:
- Wezwanie pomocy,
- Rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej
- Użycie AED
- Przejęcie poszkodowanego przez Zespół Ratownictwa Medycznego
- Dalsza opieka w szpitalu.
Każdy łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. Jeśli zatem któreś z ogniw nie zadziała, to szanse poszkodowanego na przeżycie będą maleć. Dlatego warto jest wzbogacić standardowy schemat resuscytacji o jak najszybsze użycie defibrylatora AED aby znacząco zwiększyć jej skuteczność.
Pomóż MotoPomocnym kupić treningowe AED na bezpłatne szkolenia!
Jak działa AED
Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie mogące wyzwolić impuls elektryczny dla przywrócenia prawidłowego rytmu serca. Po przyklejeniu elektrod samoprzylepnych na klatkę piersiową, AED przechodzi do analizy rytmu serca. Dwa spośród czterech mechanizmów odpowiedzialnych za zatrzymanie krążenia – migotanie komór i częstoskurcz komorowy bez tętna – można skutecznie leczyć prądem.
Defibrylator rozpoznaje wszystkie cztery mechanizmy i, w przypadku rozpoznania rytmów defibrylacyjnych, aktywuje przycisk służący do wyładowania elektrycznego (defibrylacji). Cały mechanizm działania można porównać do restartu komputera, kiedy system zawiesi się lub nie działa prawidłowo. Po naciśnięciu przycisku reset komputer wyłącza się i, po ponownym uruchomieniu, najczęściej działa już prawidłowo.
Podobnie jest z sercem – przejście przez nie impulsu elektrycznego jest w stanie przerwać zaburzenia jego rytmu, doprowadzić do chwilowej pauzy, po której serce jest w stanie wrócić do prawidłowej pracy wspomagane przez wykonywane przez nas uciśnięcia klatki piersiowej.
Jak używać AED
Przynieś lub poproś kogoś o przyniesienie AED kiedy tylko stwierdzisz, że poszkodowany nie oddycha. Nie obawiaj się, że nie poradzisz sobie z obsługą, urządzenie jest intuicyjne i wydaje komunikaty głosowe. Po dostarczeniu urządzenia natychmiast przejdź do jego użycia, niezależnie od tego na jakim etapie resuscytacji jesteś.
Skuteczność użycia AED jest najwyższa w pierwszych minutach po zatrzymaniu krążenia. Aby prawidłowo użyć urządzenie, trzeba je włączyć i słuchać komunikatów. AED szczegółowo objaśni kolejne kroki, a czytelne rysunki wskażą miejsca przyklejenia samoprzylepnych elektrod. Jeśli analiza wykaże konieczność przeprowadzenia defibrylacji, urządzenie samo aktywuje przycisk i przekaże odpowiednie polecenia. Po wyładowaniu jak najszybciej wróć do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i kontynuuj je do czasu kolejnej analizy rytmu serca.
Czy AED jest bezpieczne
AED jest całkowicie bezpieczne, nie ma możliwości wyładowania jeśli poszkodowany go nie potrzebuje, nie porazimy też siebie, ponieważ urządzenie nie uaktywni się, jeśli nie wykryje specyficznych zaburzeń rytmu serca. Możemy też użyć AED na podłożu przewodzącym prąd, bo impuls przebiega najkrótszą drogą (od elektrody do elektrody). Trzeba zadbać tylko o to, by nikt nie dotykał poszkodowanego w trakcie analizy rytmu serca i w czasie defibrylacji.
Pamiętaj – aby obsłużyć urządzenie nie potrzebujesz specjalistycznego kursu. Jednak aby ograniczyć stres i działać sprawniej dobrze jest sobie wszystko przećwiczyć. Z tego powodu MotoPomocni planują wprowadzić ćwiczenia z AED do cyklu bezpłatnych szkoleń. Możesz nam w tym pomóc wspierając akcję zakupu treningowych AED: