SZKOLENIE
ENDURO SAHARA

DAKAR RACE / MAROKO

Poczuj prawdziwe emocje Dakaru i sprawdź się na piaskach Sahary. Swoją przygodę zaczniesz z Hiszpanii w naszym domu w Andaluzji skąd ruszymy w kierunku Afryki. Wybierz jeden z naszych profesjonalnych motocykli enduro, dobierz odzież i wyrusz z nami na pustynię pod okiem Mariusza Tiahnyboka, doświadczonego przewodnika i instruktora techniki jazdy.

Logo Enduro Sahara

Jeśli nie jeździłeś po wydmach, ale wydaje Ci się, że doświadczyłeś już ekscytującej jazdy po piasku to masz rację! Wydaje Ci się. Jazdy po saharyjskiej pustyni nie da się porównać z niczym innym. Surrealistyczne widoki, niezwykłe panoramy, odmienna kultura i wyzwania jakich wcześniej nie doświadczyłeś. Jesteś gotów zmierzyć się z najwyższymi wydmami w Maroku?

Dla kogo jest to szkolenie?

Jeśli z sukcesem ukończyłeś II poziom enduro Espana ten wyjazd jest dla Ciebie. Ale to nie jedyna możliwość. Jeśli na co dzień jeździsz motocyklem adventure i masz doświadczenie z jazdą w terenie lub jeździsz motocyklem klasy 250-450 ccm ten wyjazd może być dla Ciebie.

Nie oczekujemy wysokich umiejętności, te przekażemy Ci w Maroku. Ważne, abyś miał opanowane podstawy i był obyty z luźną nawierzchnią. Nie bez znaczenia jest też dobra kondycja fizyczna. Czekają na Ciebie cztery dni intensywnej jazdy i wiele wymagających, piaszczystych odcinków.

Szkolenie kierujemy do osób, które doświadczyły już jazdy terenowej motocyklem i chcą podnieść swoje umiejętności pokonywania przeszkód terenowych. Nasze lekkie motocykle pozwalają skupić się w 100% na technice, którą następnie łatwiej przenieść na własny motocykl adventure lub rozwijać jazdę na motocyklach lekkich.

UWAGA: Wjeżdżając do Maroka nie masz obowiązku szczepień. To bezpieczny i przyjazny kraj. OBOWIĄZUJE PASZPORT

Jeśli masz wątpliwości czy ten wyjazd jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jeśli to szkolenie jest zbyt zaawansowane sprawdź poziom dla osób początkujących w Hiszpanii.

Terminy szkoleń

Sezon 2025

 • 01 - 08 marca brak miejsc 🙁
 • 08 - 15 marca wolnych miejsc: 5 z 6
 • 15 - 22 marca wolnych miejsc: 5 z 6
Kto prowadzi szkolenie

Twoim przewodnikiem i instruktorem będzie Mariusz Tiahnybok. Twórca i założyciel MotoPomocni.pl, a także MotoPomocnej Szkoły Jazdy. Motocyklista z ponad 30 letnim doświadczeniem, Instruktor Techniki Jazdy,  który szkoleniem motocyklistów zajmuje się ponad 10 lat.

Od wielu lat rozwija umiejętności jazdy ciężkimi motocyklami klasy adventure, a także trenuje i uczy jazdy na lekkich motocyklach łącząc turystykę motocyklową z elementami super enduro.

To również doświadczony przewodnik i nawigator. Organizator EnduroEspanaMotocyklowego Rajdu Latarników. Maroko poznał podczas wypraw, których celem było wytyczenie najciekawszych tras okolic Merzougi.

Mariusz jest również ratownikiem co zapewnia grupie bezpieczeństwo i fachową pomoc w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak przeprowadzone jest szkolenie?

Przygotowaliśmy kilkadziesiąt kilometrów tras, które prowadzą piaszczystymi bezdrożami saharyjskiej pustyni. Już pierwszy dzień Twojej Afrykańskiej przygody rozpoczniesz od szkolenia w naturalnym środowisku. Przekonasz się jak zmienną strukturę mają wydmy.

Trasy prowadzą pomiędzy wydmami i kamienistą pustynią. Przejeżdżając gaj palmowy wspinamy się na wydmy skąd rozpościera się surrealistyczny widok okolicy. Pokonujemy wyschnięte koryta rzek docierając do afrykańskich wiosek i oaz. Podczas przejazdu instruktor cały czas bacznie obserwuje grupę, eliminuje błędy pokazując poprawny sposób pokonywania przeszkód.

Ale wyjazd to nie tylko bezdroża. Podczas naszej wędrówki zatrzymamy się w okolicznych wioskach próbując lokalnej kuchni i zwiedzając okoliczne atrakcje.

Ze względu na komfort podróżowania i bezpieczeństwo grupa liczy tylko 6 osób + instruktor.

Jaki jest zakres szkolenia?

Nie ma lepszego miejsca jak Sahara, aby opanować jazdę po piachu. Jak nigdy wcześniej przekonasz się, jak ważna jest precyzja pracy gazem i dynamiczny balans. Szkolenie łączy elementy kursu stopnia I i II z elementami super enduro. Podczas podróży uczestnicy pod okiem instruktora pokonują poszczególne przeszkody z jednoczesną natychmiastową informacją zwrotną i ewentualnymi wskazówkami co należy poprawić. Podczas zajęć omawiane i trenowane będą między innymi techniki:

 • Ustawienie motocykla - ergonomia
 • Budowanie pozycji na motocyklu
 • Dynamiczna zmiana pozycji
 • Balans ciała
 • Techniki wzrokowe - czytanie drogi
 • Techniki zmiany kierunku jazdy na piachu
 • Pozycja dosiadu i szybkie zakręty
 • Wymagające piaszczyste podjazdy i zjazdy
 • Jazda piaszczystym trawersem
 • Praca zawieszeniem i pokonywanie przeszkód
 • Skoki przez belki i naturalne przeszkody

GDZIE JEŹDZIMY NA SZKOLENIU

Merzouga to mała saharyjska wioska w południowo-wschodnim Maroku położona 20 km od granicy z Algierią.  Nie bez powodu wybraliśmy ją jako miejsce naszych saharyjskich wyzwań, Merzouga słynie z najwyższych wydm w Maroku, z których szczytów można podziwiać jedne z najlepszych wschodów i zachodów słońca. Teraz te szczyty możesz zdobyć w siodle motocykla enduro.

To cudowne miejsce, pełne fascynujących kolorów natury. W regionie dominują pustynne krajobrazy, gdzie „ergi” (skupiska piasku -wydmy) i „hamady” (pystynie kamieniste), poprzeplatane są suchymi korytami rzek, na których występują oazy.

Pierwotnie koczownicza ludność, dziś jest w dużej mierze osiedlona w małych wioskach i miasteczkach blisko oaz. Najbardziej znane to Merzouga (najbardziej rozwinięta z nich), Hassi Labied i Khamlia. Region zamieszkują różne plemiona Arabowie, Berberowie i Gnaoua, tworzące harmonijną etniczną mozaikę.

mapka-szkolenie-enduro-merzuga-motopomocni

POGODA W REGIONIE

W marcu zima mija, a wiosna jest tuż na horyzoncie. Dni są słoneczne, temperatury zaczynają się nieco nagrzewać, co sprawia, że Merzouga jest doskonałym miejscem na zimowe wyjazdy enduro. Praktycznie zerowe prawdopodobieństwo opadów, a temperatura wynosi od 15 do 20 stopni.

pogoda marzec merzouga
Photo by Actiongraphers | www.actiongraphers.com

PLAN SZKOLENIA ENDURO

Dzień 1

Sobota to ostatni możliwy dzień twojego przylotu do Malagi skąd odbierzemy Cię naszym busem i przewieziemy do naszego domu w okolicy miejscowości Marbella. Tutaj spędzisz jedną noc.

Dzień 2

Niedziela to dzień naszej podróży do Afryki. Ok 4.00 wsiądziemy do naszego komfortowego busa i po niespełna dwóch godzinach dotrzemy na prom w Tangerze. Po stosunkowo krótkiej morskiej przeprawie, która trwa ok 45 minut będziesz w Maroku. Od razu zwrócisz uwagę na odmienną kulturę i architekturę. W drodze na Saharę przejedziemy przez kilka mniejszych miejscowości zatrzymując się po drodze próbując lokalnej kuchni. Do Merzougi, naszego miejsca docelowego dotrzemy późnym wieczorem.

Dzień 3

Obudź się, jesteś na pustyni. O godzinie 9.00 zjemy marokańskie śniadanie, a o 11.00 wyruszymy na naszą pierwszą afrykańską wycieczkę. Już pierwszego dnia naszego pobytu na Saharze zaczniemy odkrywać wydmy Erg Chebbi zbliżając się do granicy z Algierią. Podziwiając surrealistyczne widoki Sahary podejmiesz wyzwanie wjechania na najwyższe wydmy Maroka. To będzie intensywny dzień treningowy, podczas którego wzmocnisz umiejętności jazdy po piachu i pokonywaniu luźnych wzniesień. Późnym popołudniem pojedziemy do wioski Khamlia zamieszkałej przez potomków czarnych niewolników plemienia Gnawa. Przynieśli oni ze sobą swoje zwyczaje i tradycje, ale to ze względu na tradycyjną muzykę, wioska ta zajmuje wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie kraju. Mieszkańcy Khamlia to bardzo przyjaźni i spokojni ludzie. Zostaniemy chwilę, aby zobaczyć tańce i posłuchać ich muzyki na żywo.

Dzień 4

Przejechać odcinki trasy legendarnego rajdu Paryż Dakar to marzenie wielu. Tego dnia spełnisz je! Zaraz po śniadaniu wyruszymy w kierunku Zaghury, byłej bazy Dakarowej. To tutaj zlokalizowanych było kilka odcinków, a my zmierzymy się z kilkoma z nich. Nie zabraknie stromych piaszczystych podjazdów i przełamujących się wydm. Kamienistych dróg, skalistych gór i potoków. Przygotuj się na prawdziwy Paryż-Dakar.

Dzień 5

Hamada to kamienista i skalista pustynia, nasz kolejny cel. Zaraz po śniadaniu jadąc wzdłuż granicy z Algerią wyruszymy w stronę Ar-Raszidija. Marsjańskie plenery i bezkresne morze piasku nie będą nas opuszczały przez większość dnia.

Dzień 6

To nasze pożegnanie z Afryką. W ostatni dzień wrócimy na wydmy, aby ostatni raz cieszyć się pięknymi widokami i bezkresnymi widokami Sahary.

Dzień 7

W dzień wyjazdu zdążymy zjeść śniadanie i spokojnie spakować się do busa. W drogę powrotną wyruszymy w piątek ok 12.00. Przed nami ok 800 km po afrykańskim kontynencie. Do Ceuty skąd wypływa prom do Hiszpanii dojedziemy ok 4.00. Przeprawę planujemy pierwszym promem, który wypływa ok 6.00. W naszym domu w Andaluzji będziemy ok 10.00.

Dzień 8

Sobota to czas relaksu i odpoczynku po intensywnym szkoleniu enduro.  Ostatniego dnia możesz zdecydować czy chcesz skorzystać z jednego z naszych motocykli drogowych i wybrać się na wycieczkę drogami asfaltowymi.

PS. Jeśli chciałbyś przedłużyć swój pobyt możesz skorzystać z noclegu w naszym domy.

Na lotnisko zostaniesz przewieziony w dogodnym dla Ciebie czasie. Zalecamy aby lot powrotny był w godzinach późno popołudniowych/wieczornych lub nawet następnego dnia.

KOMFORTOWA PODRÓŻ

Usiądź w wygodnych regulowanych fotelach i zrelaksuj się. Na Saharę zabierzemy cię nowym busem IVECO Daily z rocznika 2023. Ponadto komfort podróży zapewni pneumatyczne zawieszenie X PRO, pakiet akustyczny wyciszający wnętrze czy automatyczna klimatyzacja. Bezpieczeństwo zwiększą systemy elektroniczne takie jak asystent bocznego wiatru czy proaktywny system utrzymania pasa ruchu.

iveco_motopomocni

NASZA BAZA POCZUJ KLIMAT AFRYKI

W Maroku będziemy mieszkać w niezwykle klimatycznym domu, zbudowanym w tradycyjny afrykański sposób.  Nasz pensjonat położony jest 8 km od miejscowości Merzouga i oferuje klimatyzowane pokoje z patio i bezpłatnym WiFi. Do dyspozycji gości są w pełni wyposażone łazienki z prysznicem. Jest również taras oraz wspólny salon.

W pokojach przygotowane są komplety pościeli oraz ręczniki.

Z tarasu rozpościera się piękny widok na wydmy Erg Chebbi. Pensjonat oferuje świeżo przyrządzane tradycyjne śniadania i kolacje. Mustafa - nasz gospodarz jest bardzo miły i uczynny. Możemy liczyć na jego pomoc w awaryjnych sytuacjach.

 

DOSTĘPNE MOTOCYKLE

Dysponujemy flotą  motocykli enduro o pojemnościach 250 - 350 ccm, które doskonale spisują się zarówno w lekkim jak i trudniejszym terenie. Wszystkie wyposażone są w opony typu kostka z homologacją na asfalt. Motocykle mają nie więcej jak 2-3 lata i są w doskonałym stanie technicznym. Podczas naszej wyprawy będziesz miał możliwość jazdy na każdym z prezentowanych modeli. Uczestnicy korzystają z motocykli zamiennie, poznając różnice w ich konstrukcji i właściwościach jezdnych.

husqvarna_fe_350_2022

HUSQVARNA FE 350

husqvarna350rockstar

HUSQVARNA FE 350 Rock Star

Husqvarna FE 250

HUSQVARNA FE 350

fe2502023

HUSQVARNA FE 250

husqvarna_fe_250

HUSQVARNA FE 250

KTM FREERIDE 250 F

KTM FREERIDE 250 F
Specjalna wersja dla osób o niższym wzroście

Co się stanie jak uszkodzę motocykl w trakcie szkolenia?

Konstrukcja motocykli przewiduje upadki i są one odporne na uszkodzenia. Dodatkowo we wszystkich modelach zamontowane są handbary, które chronią klamki przed złamaniem. Zabezpieczeniem większych szkód (połamane plastiki, skrzywienie kierownicy) jest wpłata kaucji w wysokości 1500 zł. Jeśli będziesz przestrzegał zasad bezpieczeństwa, to lekkie wywrotki im nie straszne.

CENA OBEJMUJE

 • Zaawansowane szkolenie enduro
 • Profesjonalny motocykl wraz z paliwem
 • Zakwaterowanie w naszym domu w Andaluzji w pokojach wieloosobowych (2 noclegi)
 • Transport komfortowym busem z Marbelli do Merzougi
 • Opłatę za prom w dwie strony
 • Zakwaterowanie w Merzoudze w pokojach wieloosobowych (5 noclegów)
 • Wyżywienie w Merzoudze (5 x śniadanie)
 • Transfer z i na lotnisko w Maladze
 • Pamiątkowy T-shirt
 • Zdjęcia i filmy z wyjazdu

CENA NIE OBEJMUJE

 • Biletów lotniczych. Cena przelotu z Polski do Malagi (w obie strony) wynosi ok 800 zł. Proponujemy przelot liniami lotniczymi Ryanair, Wizzair. Loty odbywają się praktycznie z każdego większego miasta w Polsce. Terminy naszych szkoleń pokrywają się właśnie z datami lotów linii Ryanair i Wizzair. Warto również sprawdzić loty z Berlina. Jest ich znacznie więcej i często w niższej cenie niż z Polski
 • Wynajmu odzieży enduro. Możesz przywieźć własną lub skorzystać z pełnego stroju dostępnego w naszej bazie w Hiszpanii.
 • Zakupu napojów, dodatkowych przekąsek, obiadu i kolacji. Przygotuj "kieszonkowe".
 • Ubezpieczenia od sportów ekstremalnych - wymagane

Cena za pełen pakiet wrażeń:

7370 zł

Wypożycz strój enduro/cena za cały wyjazd:
Kask: 80 zł
Zbroja, ochraniacze kolan, spodnie, koszulka i rękawiczki: 180 zł
Buty: 90 zł

ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ

EnglishGermanSpain