Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mogą się kojarzyć wyłącznie z egzaminami na prawo jazdy i stresem jaki im towarzyszy. W maju tego roku na zaproszenie toruńskiego WORD poprowadziliśmy szkolenie z pierwszej pomocy dla uczniów pobliskiej szkoły. To doświadczenie zmieniło nasze myślenie i postrzeganie tej instytucji.
Od dwóch lat wspólnie z Fundacją Cooperatio podczas targów motoryzacyjnych Motor Show w Poznaniu organizujemy Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników w Ratownictwie Drogowym. Chcemy w ten sposób zwiększyć świadomości uczniów, a także wpłynąć na rozwój ich osobowości i wrażliwości. To idealny moment na edukację w zakresie bezpieczeństwa i pierwszej pomocy.
Jednocześnie staramy się rozwinąć ogólnopolski program szkoleń wśród uczniów szkół o profilu mechanicznym. Ponieważ największe efekty edukacyjne osiąga się w wieku szkolnym, nasz projekt kierujemy własnie do młodych ludzi, którzy już są, a większość pozostaną związani z rynkiem motoryzacyjnym.
Nasze starania i zaangażowanie w końcu zaczynają przynosić efekty. W maju tego roku dzięki wsparciu WORD w Toruniu, a także współpracy między innymi z Polskim Związkiem Motorowym odbyło się pierwsze szkolenie.
Szkolenie zorganizowane zostało w sali szkoleniowej Centrum Edukacji Komunikacyjnej, które toruński WORD otworzył w listopadzie 2006 roku. W Centrum odbywają się nieodpłatne zajęcia z zakresu ruchu drogowego, skierowane do szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, poza działalnością egzaminacyjną i szkoleniową, prowadzi działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w regionie. Przy ich realizacji współpracuje m.in. z Policją, Kuratorium Oświaty, Strażą Pożarną, Wojewódzką Inspekcją Transportu Drogowego, Zarządem Okręgowym PCK, organami samorządowymi i zarządcami dróg. Byliśmy pod wrażeniem ilości projektów, poziomu ich realizacji oraz dumni z możliwości współpracy.
11 maja w sali szkoleniowej Centrum Edukacji zebrała się grupa kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół w Gronowie. Byliśmy ciekawi reakcji i poziomu zaangażowania młodych ludzi, przygotowaliśmy się na kilkugodzinny monolog jednak bardzo szybko przekonaliśmy się, że nasze obawy były bezpodstawne. Zaskoczyła nas wiedza i dociekliwość przyszłych mechaników. Uczniowie poza podstawowym programem z pierwszej pomocy poznali zagadnienia związane z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, oceną stanu poszkodowanego, opatrywaniem urazów, a także nauczyli się kiedy i jak wyciągnąć poszkodowanego z samochodu. Ważnym punktem programu była nauka resuscytacji krążeniowo-oddechową oraz obsługi AED.
Na zakończenie spotkania przygotowaliśmy prawdziwy test – realistyczną pozorację wypadku, która sprawdziła poziom przygotowania przyszłych ratowników. Była sztuczna krew, urazy i krzyk poszkodowanych, a spod kół samochodów zaczął się wydobywać dym. Uczniowie ze spokojem ocenili sytuację dbając o bezpieczeństwo własne i miejsca zdarzenia. Wzywając pogotowie prawidłowo opatrzyli urazy oraz podjęli dobrą decyzję o ewakuacji podejrzewając ryzyko pożaru.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej, niemal koleżeńskiej atmosferze. Być może poza umiejętnościami dydaktycznymi naszych instruktorów wpływ miały na to nasze motocykle, które wzbudziły ogromne zainteresowanie i zachęciły do rozmowy o naszej pasji.
Dzięki wsparciu WORD w Toruniu szkoła i uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów, a ponadto każdy kursant dostał profesjonalną apteczkę samochodową.
Dla nas było to siedem owocnie spędzonych godzin dających poczucie wypełnionej misji. Pełni entuzjazmu szykujemy się do kolejnych szkoleń, które wspólnie z innymi ośrodkami WORD w Polsce planujemy realizować już jesienią tego roku.