Kaszuby motocyklem odwiedzić warto zawsze. O każdej porze roku zastaniesz tutaj niezwykłe widoki, rozkosze podniebienia i drogi, które prowadzą do cudownych miejsc. Kaszuby to idealne miejsce na reset po ciężkiej pracy lub krótki wypad na weekend.
Kolorowe domki, romantyczne jeziora… Kaszuby nierozerwalnie kojarzą nam się z baśniowymi widokami, specyficznym językiem i spokojem, niezakłóconym nawet rosnącą liczbą turystów głodnych doświadczenie tutejszej atmosfery relaksu.
Motocyklistom Kaszuby oferują łagodny rytm tutejszych dróg, który co rusz zaskakuje serią łagodnych łuków, piękną groblą czy urokliwym miasteczkiem. Tuż obok obleganych turystycznych atrakcji można znaleźć ciszę, spokój i tak wiele miejsc do fotografowania, ile tylko można sobie wyobrazić.
Półwysep Lipa – Szymbark (110 km)
Na półwyspie Lipa odkryliśmy jeden z najpiękniej położonych campingów w Polsce. Otoczony z trzech stron wodami Jeziora Wdzydzkiego zapewnia niezwykłą atmosferę relaksu i obcowania z naturą. Polecamy to miejsce jako punkt startowy lub bazę wypadową do zwiedzania okolicy.
Z campingu krótkim, dobrze utrzymanym szutrowym odcinkiem wyjeżdżamy na drogę asfaltową okalającą jezioro Gołuń. Kierujemy się na Wdzydze Kiszewskie, by odwiedzić tutejszy Kaszubski Park Etnograficzny – najstarszy skansen w Polsce. Zgromadzono tutaj 40 drewnianych budowli, takich jak chaty rybackie, szkołę, dworek szlachecki czy kościół. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku.
Latem Wdzydze Kiszewskie to miejsce bardzo gwarne, zwłaszcza w weekendy pojawiają się tutaj tłumy turystów. Warto o tym pamiętać planując wizytę w skansenie. Z miejscowości Wdzydze kierujemy się do Bytowa. Tutaj warto zwiedzić gotycki zamek krzyżacki – wizytówkę miasta. Dobrze zachowany kompleks zachwyca przemyślanym układem. Warto zajrzeć do części zamku, zwanej Domem Zakonnym, gdzie zlokalizowano muzeum.
Latem na zamku odbywają się liczne imprezy, nawiązujące do tradycji tego miejsca – pokazy walk, tańców średniowiecznych, koncerty i biesiady.
Ciekawą, choć mniej znaną atrakcją Bytowa jest nieukończony wiadukt kolejowy leżący w pobliżu dworca kolejowego. Mimo niezwykle misternego wykończenia i dość pokaźnych rozmiarów (wysokość 20 m), z wiaduktu nigdy nie skorzystano – podczas budowy linii kolejowej zdecydowano o przesunięciu jej na południe, zaś piękny obiekt porzucono.
Z Bytowa, drogą 228 przez Sulęczyno docieramy do maleńkiej wsi Węsiory, znanej z cmentarzyska Gotów odkrytego w latach 60. XX w. Do dziś zachowały się trzy kamienne kręgi ułożone z 1,5-metrowych głazów, a także 20 kurhanów, z których największe mają średnicę 10 metrów.
Przez Stężycę i Gołubie docieramy do prawdziwego centrum turystycznego Kaszub – Szymbarku. Tutejsze Centrum Edukacji i Promocji Regionu stało się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Wszystko za sprawą zgromadzenia unikalnych atrakcji – domu na głowie, najdłuższej deski świata, domu sybiraka, repliki dworu Stalina, repliki bunkra TOW Gryf Pomorski oraz największego fortepianu świata.
MotoPomocni polecają:
Camping na półwyspie Lipa
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
Zamek krzyżacki w Bytowie
Porzucony wiadukt kolejowy w Bytowie
Kamienne kręgi w Węsiorach
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku