To już blisko 10 lat naszej działalności. Za nami setki szkoleń, eventów i blisko 20.000 przeszkolonych motocyklistów. To historie pełne emocji, śmiechu, ale też wiele wyzwań i poświęceń. To również setki spotkań z Wami, podróże, niezwykłe znajomości. Nazywam się Mariusz Tiahnybok, zawodowo związany jestem z komunikacją społeczną, marketingiem i projektami edukacyjnymi, od dziecka motocyklista. Postanowiłem połączyć moje pasje i umiejętności zawodowe i tak powstali MotoPomocni.pl – dziś największa w Polsce organizacja zajmująca się szkoleniem motocyklistów. Poznaj naszą historię w pigułce i dowiedz się dlaczego zamykamy Stowarzyszenie.
2011 źródło powstania MotoPomocni.pl
W styczniu 2013 roku powstała marka MotoPomocni.pl. Co ciekawe, projekt stworzyłem bazując na doświadczeniach z podobnej inicjatywy, którą uruchomiłem już w 2011 roku pod nazwą Dolnośląski Program dla Motocyklistów. To właśnie wtedy wyznaczyłem nowy standard prowadzenia szkoleń motocyklowych. Od początku liczyła się doskonała organizacja, profesjonalizm i merytoryka na najwyższym poziomie.
Kwiecień 2011. Pierwsze szkolenie zamknięte, pierwsze Wrocławskie Targi Motocyklowe
Relacja TVP Wrocław
Ponieważ projekt lokalnie przyjął się bardzo dobrze, była to dla mnie zachęta do jego rozwinięcia na skalę ogólnopolską. Od początku misją było organizowanie bezpłatnych szkoleń dla motocyklistów z obszaru pierwszej pomocy i bezpieczeństwa oraz rozwój Szkoły Jazdy.
2013 powstanie MotoPomocni.pl
Cele były ambitne, kilkanaście bezpłatnych szkoleń w ciągu roku, udział w targach i imprezach plenerowych. To jednocześnie czas zapaści rynku motocyklowego, o czym przekonuję się już na początku sezonu. Pojawiają się pierwsi partnerzy: Yamaha Motor, Modeka, Motul. Jest łatwiej, jednak na mojej głowie wciąż sporo problemów i wyzwań. Przyznam, że w tamtym czasie nie miałem doświadczenia z wolontariatem i działalnością statutową, szkolenia prowadzili zatrudnieni ratownicy. Czuję potrzebę samorozwoju, kończę kurs Instruktora Pierwszej Pomocy ERC i ratownika KPP. Byłem zdziwiony kiedy do projektu zaczęli zgłaszać się chętni do pomocy. Łukasz i Rafał to pierwsi ratownicy medyczni, którzy tak wiele wnieśli w rozwój bezpłatnych szkoleń z pierwszej pomocy, w projekcie są do dzisiaj.
Kolejne miesiące i dołączają kolejni członkowie zespołu. Choć w tamtym czasie działamy w małej, kilkuosobowej grupce, już prowadzimy szkolenia w całej Polsce. Dla nas to życie w drodze, od zlotu do zlotu, ze szkolenia na szkolenie. MotoPomocni stają się coraz bardziej rozpoznawalni, a nasze szkolenia szybko zyskują na popularności. Na niektórych wydarzeniach pełnimy funkcję zabezpieczenia medycznego. Pamiętam kiedy podczas I Motocyklowych Targów we Wrocławiu ktoś za moimi plecami mówi – patrz MotoPomocni, byłem dumny.
2014 Pierwsza nagroda
Nasz profesjonalizm, pasja i zaangażowanie zostają zauważone i nagrodzone. Zdobywamy I miejsce w prestiżowym konkursie Kampanie Społeczne 2013 roku. Nagrodę odbieram w towarzystwie Magdy i Mariusza, do dziś są w zespole.
2014 Pierwsze szkolenie z techniki jazdy
Zawsze szukam innowacji i nieszablonowych rozwiązań. Podobnie było z pierwszym szkoleniem z techniki jazdy, które zorganizowałem w formie wyjazdu turystycznego po Kotlinie Kłodzkiej. Wówczas w Polsce praktycznie nikt tego nie robił. Frekwencja nie powaliła, przyjechały trzy osoby, nie poddałem się. Dziś to szkolenie nadal jest w naszej ofercie, a miejsca są wyprzedane na kilka miesięcy przed terminem.
Pierwsze szkolenie w Kotlinie Kłodzkiej. Lipiec 2014
Aktualnie jesteśmy wiodącą Szkołą Jazdy w Polsce, wyznaczamy nowe kierunki, tworzymy programy i szkolenia, które inspirują innych. W ofercie są szkolenia drogowe na różnym poziomie oraz enduro. Zajęcia prowadzimy na terenie całej Polski oraz w kilku krajach europejskich. Kursanci doceniają nasze umiejętności dydaktyczne i ponadprzeciętną technikę jazdy. Cały czas pracujemy z pasją i nie poddajemy się rutynie.
2015 Szkolenie instruktorskie
Tworzymy program i organizujemy pierwsze w historii szkolenie, którego celem jest przygotowanie motocyklistów do prowadzenia szkoleń z pierwszej pomocy w ramach MotoPomocni.pl. Nasz program bogaty jest w warsztaty, podczas których kursanci nabywają umiejętności trenerskich i dydaktycznych. Dla nas dobry instruktor to przede wszystkim dobry nauczyciel. Liczba zgłoszeń przerasta nasze oczekiwania, kilka miesięcy później organizujemy kolejny kurs.
2015 I Rajd Latarników
Jedząc śniadanie w Dolinie Charlotty po jednym z eventów, na które zostaliśmy zaproszenie wpada mi do głowy pomysł… a gdyby tak umożliwić motocyklistom jazdę po plaży? Po kilku miesiącach startuje I edycja Motocyklowego Rajdu Latarników, na który przyjeżdża ok 150 osób. Rok później w Rajdzie startuje już 300 osób i podobna liczba pojawia się co roku. Podczas każdej edycji w zespole organizacyjnym spotkacie MotoPomocnych. Bez nich ta impreza nie odnosiłaby takiego sukcesu.
2015 Stowarzyszenie
Zakładam Stowarzyszenie Edukacji Permanentnej, które przejmuje część związaną z prowadzeniem działalności społecznej w ramach MotoPmocni.pl. W zespole jest już ok 50 osób.
2016 MotoPomocni 2.0
To jeden z kamieni milowych w rozwoju projektu. Powstaje nowa strona internetowa, rozbudowany portal edukacyjny, publikujemy więcej treści, ciekawe artykuły i testy. Rozszerzamy ofertę Szkoły Jazdy. Jak co roku możecie nas spotkać na wszystkich targach motocyklowych, nieustannie realizujemy cykl bezpłatnych szkoleń BiMM, które już uznane zostały za najpopularniejsze wśród szkoleń dla motocyklistów. Co roku wiele miast walczy o to, abyśmy to u nich zorganizowali spotkanie.
Kolejne lata to dalszy rozwój w oparciu o wypracowane modele szkoleń, pojawiamy się w kolejnych miejscowościach, nawet takich, o których istnieniu wcześniej nie wiedzieliśmy – Kruklanki 🙂
2020 Pandemia, przerwane szkolenia
Jest styczeń, ruszamy z kolejnym cyklem bezpłatnych szkoleń. W tym samym czasie wyjeżdżam do Andaluzji gdzie organizuję pierwszą edycję turystycznych szkoleń #EnduroEspana. Jednocześnie to pierwsza edycja szkoleń BiMM, których nie koordynuję. Zespół to jednak bardzo doświadczona grupa, której przekazuję dowodzenie nad projektem. Koordynatorką zostaje Karolina Kubis, instruktorka pierwszej pomocy, która już wcześniej sprawdziła się jako dobry organizator. 1 marca w Lublinie organizujemy ostatnie szkolenie w sezonie. Rozwijająca się pandemia i wprowadzone ograniczenia zmuszają nas do odwołania pozostałych spotkań. Piszemy artykuł „Motocykl w czasach zarazy„, który czyta ponad 150.000 osób, wkrótce potem przygotowujemy kilka szkoleniowych transmisji na żywo, które ogląda kilkanaście tysięcy osób. To był trudny rok, wiele odwołanych imprez i wyjazdów turystycznych. Ograniczenia pozwalają nam jednak na organizację szkoleń z techniki jazdy, które odbywają się w małych grupach.
2021 Zamknięcie Stowarzyszenia
Udaje się zorganizować kolejną edycję #EnduroEspana. Ponad 30 osób bezpiecznie dociera do Hiszpanii gdzie pod moim okiem przemierz dzikie rejony Andaluzjii. W Polsce pandemia nie odpuszcza. To pierwszy rok, w którym musimy odwołać organizację naszych szkoleń Bezpieczny i MotoPomocny Motocyklista. Ale dzieje się też coś bardzo szczególnego. Po kilku miesiącach dostajemy pismo z sądu…
Fundacja MotoPomocni
Z dumą, ale też nie ukrywając emocji mam przyjemność przekazać Wam informację o powstaniu Fundacji MotoPomocni. . Kilka dni temu dostaliśmy oficjalne potwierdzenie rejestracji i KRS. Tym samym Stowarzyszenie Edukacji Permanentnej przestaje istnieć.
W przygotowaniu dokumentów pomagała nam Sommerrey & Partners. Kancelaria radców prawnych, która jednocześnie została partnerem MotoPomocni.pl. Będzie nas wspierała prawnie oraz reprezentowała. Dziękujemy.
Tym samym rozpoczynamy zupełnie nowy rozdział w historii projektu. Przez blisko 10 lat byłem odpowiedzialny za rozwój kampanii. Stworzyłem solidne fundamenty i przekazuję sprawdzone, wypracowane formuły szkoleń. Dzisiaj nasz zespół liczy blisko 80 osób, to największa wartość projektu. To zintegrowana, zaangażowana i niepowtarzalna grupa osób. Jako Fundator miałem możliwość wyboru nowego Zarządu i Rady Fundacji. Zdecydowałem o przekazaniu dowodzenia zespołowi, dlatego zrezygnowałem z obejmowania roli prezesa. W tym miejscu chcę podziękować wszystkim tym, którzy przez minione lata wspierali zarówno projekt jak i mnie osobiście. To setki osób i wiele firm, a nie chcąc nikogo pominąć po prostu dziękuję Wam wszystkim.
Nie oznacza to, że odchodzę. Objąłem funkcję Przewodniczącego Rady Programowej. Nadal będę wpierał działalność społeczną merytorycznie, a cały zespół może liczyć na moją pomoc. Aktualnie skupię się na rozwoju Szkoły Jazdy oraz nowych projektów, o których usłyszycie niebawem.
Poznajcie wybrany przeze mnie skład Zarządu oraz Rady Fundacji:
Fundacja MotoPomocni
KRS 0000899025
NIP 8952230415
REGON 388877219
Kwidzyńska 4 / 35, 51-416 Wrocław
Zarząd Fundacji
Karolina Kubis – Prezes
Członkowie Zarządu
Magdalena Górna
Mariusz Kierzkowski
Rada Fundacji
Mariusz Tiahnybok – Przewodniczący
Członkowie Rady:
Dorota Bednarczyk
Tomasz Baszczyński
Wiesław Młynek
Grzegorz Cichowlas
Wszystkim gratuluję objęcia zaszczytnych funkcji i trzymam kciuki za dalszy rozwój.
Na zakończenie zwracam się do Was z apelem o pomoc. To dla nas trudny i wymagający czas. Zaczynamy przygotowania do sezonu 2022. Wierzymy, że będziemy mogli wznowić nasz coroczny cykl bezpłatnych szkoleń Bezpieczny i MotoPomocny Motocyklista Chcesz nam pogratulować, zrobić prezent z okazji powstania Fundacji? Będziemy wdzięczni za wpłatę darowizny, całość przeznaczymy na działalność statutową Fundacji. Wpłać dowolną kwotę na nasze konto, dziękujemy.
Nr konta: 02 1140 2004 0000 3202 8123 7179