Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad doceniając mobilność i szybkość reakcji oraz dojazdu na miejsce zdarzenia postanowiła uruchomić pierwszy w Polsce drogowy patrol motocyklowy.
Patrole motocyklowe nie są nowym pomysłem, były już wykorzystywane w 1957 roku przez Rejon Eksploatacji Dróg Publicznych w Zamościu.

GDDKiA wykorzystując obecną wiedzę i technologię wyposażyła motocykle w ostrzegawcze oświetlenie stroboskopowe, zaawansowaną torbę z zestawem ratowniczym R1 taką jaką wykorzystują ratownicy medyczni oraz automatyczny defibrylator (AED). Tak przygotowany motocykl plus dobrze przygotowani pracownicy patroli motocyklowych doskonale nadają się do realizacji zadań operacyjnych służb drogowych w zarządzaniu ruchem z elementami ratownictwa medycznego na autostradzie A4 w województwie opolskim.
Patrole GDDKiA pomogą w razie wypadku w udrożnieniu korytarza ratunkowego, udzielą pierwszej pomocy poszkodowanym, zabezpieczą miejsce wypadku oraz zabezpieczą pojazdy unieruchomione na autostradzie i wezmą udział w usuwaniu skutków wypadków.
Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Jak użyć AED? Czy jest możliwość i jak zostać ratownikiem na motocyklu? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź na naszych bezpłatnych szkoleniach „Bezpieczny i MotoPomocny Motocyklista”