Prewencyjne badanie kierowców na obecność alkoholu będzie legalne – posłowie przyjęli nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Dotychczasową podstawę prawną takiego badania kwestionował nawet Rzecznik Praw Obywatelskich.
Policja chętnie sięga po prewencyjne badania kierowców na obecność alkoholu i środków odurzających. Jednym z przykładów takich działań jest „Trzeźwy poranek” – akcja polegająca na zmasowanych kontrolach alkomatami wszystkich przejeżdżających wybranym odcinkiem kierowców.
Mimo oczywistego znaczenia takich działań dla bezpieczeństwa na drodze, w polskim prawie nie było wyraźnej podstawy prawnej umożliwiającej policji prowadzenie takich działań. W Prawie o ruchu drogowym zapisano, że kontroli takiej można poddać kierowcę, co do którego zachodzi „uzasadnione podejrzenie”, że spożywał alkohol lub jest pod wpływem działania środków odurzających.
Z tej furtki korzystało wielu kierowców, którzy odmawiali poddaniu się kontroli z powodu braku „uzasadnionego podejrzenia” – pojazd zachowywał tor jazdy, kierowca reagował na sygnały i znaki. Fakt niedostatecznego uzasadnienia dla kontroli prewencyjnej potwierdził także Rzecznik Praw Obywatelskich.
Podczas ostatniego posiedzenia posłowie przegłosowali nowelizację Prawa o ruchu drogowym przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Do ustawy dodano nowy artykuł – 129j: „W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.”
Jeśli nowelizacja zostanie zatwierdzona przez Senat, przepisy wejdą w życie w najbliższych miesiącach.