RAJD LATARNIKÓW - ZASADY
Latarnia morska – znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub w wodzie. Obsługą latarni zazwyczaj zajmuje się specjalnie do tego celu zatrudniony pracownik (latarnik), jakkolwiek coraz większa ilość latarni jest zautomatyzowana i bezobsługowa.
Źródło: Wikipedia
Teraz ty zostań latarnikiem. Dosiądź swój motocykl i nawiguj do celu. Odszukaj ukryte punkty kontrolne, rozwiązuj zagadki.
Nasz Rajd to połączenie przyjemności podróżowania motocyklem i odkrywania piękna Pomorza.

ZASADY NAWIGACJI
Każdy uczestnik dostaje specjalną mapę opracowaną przez organizatorów. Mapa zwana roadbookiem zawiera graficzny zapis śladu drogi. Są to szkice sytuacyjne odwzorowujące kolejne skrzyżowania i miejsca szczególne na trasie. Twoim zadaniem jest podążanie za wyznaczoną trasą, pilnowanie przejechanych kilometrów i zmiany kierunku jazdy zgodnie ze strzałkami. Na mapie nie muszą być zaznaczone wszystkie skrzyżowania. W przypadku braku takiego rozrysowanego skrzyżowania, gdy jesteśmy np. w połowie dzielącego nas dystansu do kolejnego szkicu, należy się poruszać drogą główną, a jeśli nie wynika to ze znaków - na wprost. Zawsze poruszamy się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
PRZEJEDŹMY TERAZ PRZYKŁADOWY ODCINEK TRASY ADV

Właśnie pokonałeś kolejny odcinek, tym razem przejechałeś 450 metrów i dojechałeś do 30 skrzyżowania, na którym musisz skręcić w prawo. Rozglądasz się i upewniasz czy nie popełniłeś błędu. Za tobą po prawej widzisz przystanek PKS, a po bokach zabudowania – jesteś na dobrej drodze. Zerujesz licznik i jedziesz dalej.

Twój licznik wskazuje przejechane kolejne 900 metrów. Przed tobą kolejne skrzyżowanie z ledwo widoczną drogą gruntową. Upewniasz się i widzisz linie wysokiego napięcia, a za plecami płynący potok – jesteś na dobrej drodze. Zerujesz licznik i skręcasz w lewo.

Po przejechaniu 1,5 kilometra jadąc drogą gruntową dojeżdżasz do skrzyżowania z drogą asfaltową. Jesteś pośrodku lasu – jesteś na dobrej drodze. Zerujesz licznik i jedziesz prosto.
PUNKTY KONTROLNE

Na mapie znajdziesz punkty kontrolne – PKT. Są to miejsca szczególne, w których czekają na ciebie punktowane zadania. Musisz odszukać punkt i jak najlepiej wykonać zadanie. Punkty kontrolne to atrakcje regionu – muzea, bunkry, ciekawostki przyrodnicze oraz zadania sprawnościowe – np. rzut oponą motocyklową na odległość. W zależności od wyniku i dystansu zdobędziesz określoną liczbę punktów, które zdecydują o twojej pozycji w klasyfikacji i ewentualnej wygranej.
OZNACZENIA SPECJALNE

Na mapie zaznaczone są również miejsca, na które należy zwrócić szczególną ostrożność.
Nie zgub się – trasa ma określoną długość. Przy starcie spisujemy licznik główny i ponownie sprawdzamy go na mecie. Nadmierna ilość kilometrów to punkty ujemne.
Do zobaczenia na starcie!