Muczne – Sanok (120 km)
Ze Stuposian, Wielką Pętlą Bieszczadzką przez Ustrzyki Górne docieramy do Wetliny – popularnej bazy wypadowej na połoniny. To tutaj znajduje się piękny wodospad Siklawa Ostrowskich – najbardziej znany i prawdopodobnie najwyższy wodospad w Bieszczadach. Będąc w Wetlinie, koniecznie zajrzyj do Chaty Wędrowca – wyjątkowej karczmy, która nie ma stałej karty, a jej szef kuchni został wyróżniony Czapką Kucharską prestiżowego przewodnika kulinarnego Gault&Millau.
Nieco dalej, tuż przed Dołżycą, można odbić na Bukowiec i wrócić na Małą Pętlę Bieszczadzką. Jeśli czas pozwala, przejedź tą urokliwą trasą, jeśli nie, jedź do Cisnej i zajrzyj do kultowej Siekierezady – to tutaj w dawnych czasach bieszczadzcy drwale przepijali swoje wypłaty.
Stąd drogi są dwie – możesz przez Baligród i Lesko dotrzeć do Zagórza i stamtąd pojechać na wspaniałe serpentyny w okolicach Załuża. My polecamy jednak pojechać drogą 897 w stronę Woli Michowej, a pięć kilometrów za nią skręcić w prawo na Smolnik. Urokliwa droga wzdłuż rzeki Osławy poprowadzi wśród sennych bieszczadzkich wsi do lokalnej atrakcji – brodu na rzece. To świetne miejsce na zrobienie kilku efektownych zdjęć.
Listę polecanych przez nas atrakcji zamyka punkt obowiązkowy – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce.
Bieszczady pełne są tajemnic. Tutejsze lasy skrywają wiele niedokończonych historii, pamiętają trudne momenty z życia regionu, który przed II wojną światową tętnił życiem, a zaraz po niej opustoszał niemal całkowicie. Stali bywalcy mają tutaj własne szlaki, zakątki i ulubione miejsca. Lasy i polany poprzecinane są pięknymi szutrowymi szlakami, które tylko czekają na odkrycie przez kolejne pokolenia motocyklowych podróżników.
Wykorzystaj okazję, by poznać Bieszczady od podszewki i już dziś zapisz się na nasze szkolenie wyjazdowe off-road. Czeka na ciebie wspaniała przygoda i porządny wycisk.
MotoPomocni polecają
Połoniny Wetlińska i Caryńska – unikalne, niezadrzewione masywy górskie, typowe dla bieszczadzkiego krajobrazu.
Siklawa Ostrowskich w Wetlinie – ciekawy i urokliwy wodospad, uznawany za najpiękniejszy w Bieszczadach.
Chata Wędrowca w Wetlinie – ciekawa restauracja – brak tutaj stałej karty – potrawy przygotowywane są z tego, co akurat dostępne jest świeże. Właściciel i szef kuchni w jednym za swój talent kulinarny dostał bardzo ważne światowe wyróżnienie.
Siekierezada w Cisnej – legendarna karczma, w której pracujący w Bieszczadach po akcji Wisła drwale przepijali wszystkie pieniądze. Dziś to miejsce jest trochę skomercjalizowane, ale nadal ma swój mocny klimat. „Siekieeeeera dwanaaaście” – wołają na przykład kelnerki zapraszając po zamówienie.
Galeria Czarny Kot – galeria z pracami najlepszych bieszczadzkich artystów. Wygląda trochę jak podrzędny stragan, ale z całą pewnością nim nie jest – nie dajcie się zwieść pozorom.
Bród na Osławie w okolicy Mikowa – po prostu droga przez rzekę. Zjawisko spotykane niegdyś znacznie częściej niż most. Dziś to już atrakcja turystyczna, zwłaszcza dla motocyklistów enduro.
Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy
Ruiny Zamku Sobień w Zagórzu – interesujące ruiny średniowiecznego zamku, położone na obrzeżach Zagórza, we wsi Manasterzec.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Zbiór daje wyobrażenie o bogactwie polskiej sztuki budowlanej i mnogości wpływów kulturowych.